Dálniční poplatky napříč Evropou

27.04.2023

Dálniční a silniční poplatky napříč Evropou, aneb praktické informace o dálničních známkách

Věděli jste, že k pronájmu všech našich vozidel máte v ceně půjčovného také českou dálniční známku? ANO, je tomu skutečně tak. V rámci pronájmu máte kromě dalších výhod, také celoroční dálniční známku po ČR v hodnotě 1500 Kč u všech našich vozidel.

Plánujete cestu do zahraničí? S našimi vozy můžete vyrazit kamkoliv po celé EU i do Švýcarska. Cestování do zemí mimo EU a Švýcarska je také možné po předchozí domluvě s námi.

Nedílnou součástí cestování za hranice ČR jsou dálniční poplatky. Dálniční známky do ostatních zemí v EU v pronájmu sice zahrnuty nejsou, ale dokážeme vám poradit, kde je koupit a jaká pravidla se k nim vztahují. Ať už jedete osobním nebo obytným vozem, ne vždy si koupíte správnou dálniční známku na správném místě.

Máme pro vás seznam oblíbených zemí a praktické tipy, na jakých místech známku koupit a na co se při výběru zaměřit.

Většinu dálničních známek koupíte online. Existuje však mnoho internetových obchodů, na kterých dálniční známky koupíte, ale zaplatíte mnohem víc než v oficiálním obchodě. Autorizovaný prodej pro danou zemi je sázkou na jistotu.

Stejně jako máme v České republice oficiální web https://edalnice.cz, tak i ostatní země mají své oficiální weby.

Zde najdete jejich seznam:

Naši slovenští sousedé přešli před několika lety také na elektronické dálniční známky, tedy vázané ke značce vozidla. Zakoupit lze na 10 dní (12 EUR), 30 dní (17 EUR), 365 dní (60 EUR) a roční s platností do 31.1.2024 (60 EUR).

Dálniční známky pro Rakousko v elektronické podobě jsou platné až 18. den po zakoupení známky. Alternativním řešením je zakoupení známky na webu: dalnicniznamkarakousko.cz, kterou obdržíte obvykle do 2 hodin a dá se použít ihned. Známky lze koupit na 10 dní, 2 měsíce nebo 1 rok. Stále existují ještě klasické nálepkové známky.

Pozor si dejte na cestování obytným vozem. Rakousko je proslulé přísnými kontrolami hmotnosti obytňáků, proto si pohlídejte doložnost vašeho obytného vozu.

Do Maďarska se dá koupit elektronická dálniční známka 10denní, měsíční a roční buď pro celé Maďarsko nebo levnější varianty pro jednotlivé regiony. Například roční známka pro osobní vozidla do 3,5 tuny stojí přibližně 2980 Kč.

Ve Švýcarsku mají ještě klasickou známku ve formě nálepky. Tu si můžete zakoupit na webu švýcarské pošty, na čerpacích stanicích, anebo třeba na celním úřadě při vstupu do země. Platnost známky je 1 rok, a to od 1.12.2022 do 31.1.2024 a cena je kolem 1040 Kč. Lepí se na řidičovu stranu skla.

Dálniční známka (e-vinjeta) platí jak pro dálnice, tak i pro rychlostní silnice. Koupit lze týdenní, měsíční a roční. Klasické známky již nejsou v prodeji.

V Bulharsku je dálniční známka vyžadována při cestách jak po dálnicích, tak po státních silnicích 1.-3. třídy. Koupit se dá na čerpacích stanicích, hraničních přechodech nebo na internetu – tam musíte však počítat s čekáním na doručení známky v klasické podobě. Koupit se dá, kromě běžných platností známek, také víkendová nebo tříměsíční známka. Lepí se první část známky do dolního pravého rohu čelního skla.

V Rumunsku je taktéž známka povinná kromě dálnic i na ostatních státních silnicích kromě těch obecních. Dají se koupit 7denní (3 EURA), 30denní (7 EUR), 90denní (13 EUR) a 12měsíční (28 EUR). Lze koupit klasické i elektronické známky.

V některých zemích se platí mýtné místo dálničních známek. Zde je seznam vybraných zemí a opět oficiálních webů.

V Evropě najdete země, ve kterých se dálniční poplatky nevybírají. Řadí se mezi ně například Německo, Belgie, Nizozemí, Albánie a další evropské země.

Ať už si pro vaše cesty vyberete jakoukoliv zemi, tak si nezapomeňte prostudovat nejen silniční poplatky, ale například povinnou výbavu, stranu silnice, po které se jezdí anebo třeba výše pokut, které vám hrozí v případě nedodržení předpisů.

Taktéž si dejte pozor na rozdíly v podmínkách pro vozidla do 3,5 tuny, obytné vozy apod. Doporučujeme vše nastudovat opět na oficiálních webech každé země, do které se chystáte.

Přejeme vám mnoho šťastně najetých kilometrů po ČR i Evropě!

Vaše autopůjčovna

ADIV Lease s.r.o.